Od vajíčka k holoubkovi

Je ráno. Nový den. Místností se rozlévají sluneční paprsky a ven zvědavě pokukují čtyři malé bytůstky. Jsou to holoubátka, která se do mé péče dostala, když byla jen pár hodin až pár dní stará. Přišli ke mně jako bezbranné malé žluté kuličky zcela závislé na péči někoho jiného. Teď už jsou ale velcí a silní a mají chuť do života!

Koukám na ně, jak vyrostli a jak zkoumají a objevují svět, a celým tělem se mi přitom rozlévá hřejivý pocit vděčnosti. Jsem vděčná za všechny ty chvíle, které vedly k tomu, že tu teď mohou být. Že se mohou těšit a radovat z tohoto okamžiku stejně jako já. ♥

Málokdo si však dovede představit, kolik práce dá odchovat takové prcky a co vše za tím stojí. Čím jsou mláďata mladší, tím je odchov náročnější a pokud člověk nemá v tomto ohledu žádné zkušenosti, úspěch je většinou v nedohlednu.

Je to jen pár let, kdy jsem byla v odchovu čerstvě vylíhlých holoubátek úplně bezradná. Tolik jsem jim chtěla pomoct, ale nevěděla jsem jak na to. V tu chvíli se zdál být úspěch tak daleko. Často jsem od lidí slýchávala fráze typu: „Takhle malí se v lidské péči odchovat nedají…“, „Nemůžeme je zachránit, protože…“. A pravdou je, že pokud člověk nevěří, že něco dokáže, tak to taky většinou nedokáže.

Já už jsem se ale tehdy rozhodla, že i těm nejmladším mláďatům v nouzi budu pomáhat, a dělala jsem pro to vždycky maximum. Jen díky tomu se můžu neustále zlepšovat a posouvat tu péči někam dál. Jen díky tomu můžu kvalitněji pomáhat. ♥

I ti nejmenší prckové mají neuvěřitelnou vůli žít a já jsem ten poslední člověk, který by jim v tomhle chtěl být překážkou.

Teď už mám za sebou desítky odchovaných čerstvě vylíhlých holoubátek a hrdliček. K jejich odchovu vždy přistupuji s respektem, protože u takto malých mláďat může nastat mnoho komplikací. Ale také při pohledu na ně cítím neuvěřitelnou lásku a touhu dovést je až do dospělosti. Jejich odchov je pro mě už mnohem snazší a ve většině případů také úspěšný. ♥


Bez čeho se odchov čerstvě vylíhlých holoubátek a hrdliček neobejde?


Inkubátor

Zajišťuje potřebnou teplotu a vlhkost. Podmínky v inkubátoru je potřeba neustále upravovat podle toho, jak mláďata rostou a vyvíjejí se.

Pár hodin či pár dní stará mláďata se nedají odchovat při pokojové teplotě. Pokud najdete ještě neopřené ptáče v nouzi, je potřeba ho co nejrychleji dostat do inkubátoru a do odborné péče.

Vhodná dokrmovací kaše

Holoubci a hrdličky krmí svá mláďata v prvních dnech po vylíhnutí kašovitou hmotou, která se jim tvoří ve voleti a vžil se pro ni termín „holubí mléko“.

Dnes se dá již pořídit uměle vytvořené holubí mléko, které je nejvhodnější variantou pro krmení čerstvě vylíhlých holubích či hrdliččích mláďat. Podle mých zkušeností ho lépe tráví, než jiné dokrmovací směsi, díky čemuž je odchov jednodušší, a i složením by mělo být pro mláďata holoubků a hrdliček nejvhodnější. Kolem prvního týdne věku se pak přechází na jinou holubí či papouščí dokrmovací směs.

Při odchovu malých holoubátek a hrdliček se téměř každý den mění množství, hustota či složení podávané potravy. Častou chybou při odchovu nezkušenými lidmi bývá, že jsou mláďata krmena malým množstvím potravy málokrát denně a pak kvůli tomu zaostávají ve vývoji i růstu.

Vhodné dokrmovací vybavení

Holubí a hrdliččí mláďata se nejčastěji krmí sondou přímo do volátka. Krmím tak i čerstvě vylíhlé holoubky od prvního dne. Podle mě je to nejbezpečnější způsob, jak se vyhnout vdechnutí podávané kaše mládětem. Pro krmení takovýchto malých holoubátek je ale potřeba opravdu uzoučká sonda a její velmi citlivé a zkušené zavádění, aby se mláděti neublížilo.

Krmení sondou by rozhodně neměl provádět nezkušený člověk. Při jejím neodborném zavádění může dojít k protržení volátka, poškození sliznice nebo zavlečení cizorodých látek do volátka, pokud není dostatečně dodržována hygiena, která je zejména u čerstvě vylíhlých mláďat velice důležitá.

Díky svým zkušenostem jsem mohla odchovat i tyto malé hrdličky zahradní a holuby hřivnáče. Všichni čtyři byli nakonec vypuštěni zpět do přírody. ♥

Jsem ptačí záchranářka, expertka na záchranu rorýsů a na odchov nejrůznějších ptačích mláďat. Pomáhám lidem vracet jimi nalezená zraněná či osiřelá ptáčata zpátky do přírody. Můj příběh si přečtěte zde >>