Internet je posetý mnohými příběhy lidí, kteří vytáhli volně žijícího ptáka kočce z tlamy, a protože se zdál být nezraněný nebo měl jen drobná poranění na těle, pustili ho rovnou zpátky do přírody. Proč takové jednání není správné a jak se v dané situaci správně zachovat zjistíte v článku níže. Není totiž oděrka jako oděrka! 🙂
Kočky mají totiž běžně v ústní dutině bakterie nazývané Pasteurella multocida, které jsou vysoce patogenní pro ptáky. Tzn. že pokud kočka způsobí i jen drobná zranění na těle ptáka, bakterie z ústní dutiny koček mohou proniknout do krve poraněného opeřence a ten bez antibiotické léčby s vysokou pravděpodobností uhyne.
V možnostech člověka sice není zachránit všechny ptáky chycené kočkou. Pokud mají nějaká závažná zranění neslučitelná se životem, tak jim už žádná antibiotika nepomůžou. Ale pokud mají zranění, která se dají vyléčit, tak to je právě včasné podání správných antibiotik jako jeden z hlavních faktorů, který jim může zachránit život.
Už jsem pečovala o spoustu ptáků, kteří měli od kočky poměrně rozsáhlé či hluboké zranění a i díky včasnému podání antibiotik se vyléčili a mohli se vypustit zpět do přírody.
A naopak jsem také byla svědkem několika případů ptáků, kteří přestože byli chycení kočkou, vypadali nezraněně, zdravě a aktivně, ale stejně do dvou dnů umřeli, pokud antibiotika nedostali.
Krátce si prohlédněte zvíře. Pokud z něho někde teče proudem krev, je potřeba co nejrychleji zastavit krvácení. Pták může vykrvácet během několika sekund. Krvácení zastavíte tak, že krvácející místo stlačíte svými prsty, čistým kapesníkem, gázou, obvazem nebo podobným předmětem, co máte po ruce. Tady není prostor na nějaké dlouhé přemýšlení či vymýšlení. Rychlost je v tomto kroku zásadní!
Pokud je však pták od krve, ale nijak výrazně nekrvácí, nechte ošetření raději na odbornících a přejděte ke kroku č. 2.
Umístěte ptáka do papírové krabice, ve které budou drobné dýchací otvory, aby dovnitř mohl proudit vzduch, a na dně ideálně nějaký měkký suchý hadřík (ručník, bavlněné tričko, apod.). Zásadní je v tuhle chvíli teplo (pokojová teplota, pokud se nejedná o neopeřené ptáče), ticho a klid. Ve tmě v papírové krabici se pták uklidní.
Už to, že ho chytila kočka, představovalo pro toho konkrétního jedince obrovský stres. Proto ho zbytečně dlouho nedržte v rukou, neprohlížejte si ho dlouze a neotvírejte opakovaně krabici.
Některé ptačí druhy jsou na stres velmi náchylné a pokud ta jejich míra stresu překročí určitou hranici, mohou skutečně kvůli tomu umřít. Typickým příkladem jsou běžně se vyskytující dospělí kosi a drozdi nebo jejich odrostlá mláďata.
Většinou ale každý pták chycený kočkou velmi stresově reaguje na to, když se ho chcete dotknout. A není se čemu divit! Prožil si obrovské trauma, když se snažil z kočičího sevření vymanit a ono to hned nešlo. V tu chvíli skutečně bojoval o život! Proto teď potřebuje ohleduplné zacházení a hlavně klid, aby jeho stresová hladina mohla zase klesnout ideálně do normálu.
Neprodleně zavolejte do záchranné stanice pro volně žijící živočichy a domluvte se s nimi na předání zvířete. Pokud záchranná stanice nereaguje nebo si z jakéhokoli důvodu nemůže zraněné zvíře ještě ten den převzít, zkuste si najít nějakého ideálně ptačího veterináře ve vašem okolí, který právě ordinuje. Zavolejte mu, popište mu situaci a zeptejte se ho, jestli může zvíře prohlédnout a dát mu antibiotika alespoň do následujícího dne, než zvíře předáte záchranné stanici.
Nečekejte do dalšího dne! Bez podání antibiotik se může rozvinout celková infekce v organismu ptáka už během 15 hodin od pokousání kočkou! Čekáním do dalšího dne tedy výrazně snížíte šance ptáka na přežití a případně už může být i na jakoukoli pomoc pozdě.